X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
شنبه 12 دی‌ماه سال 1388
شهاب ها فردا شب با آسمان سال 88 خداحافظی می کنند

مدیر انجمن نجومی آماتوری ایران گفت: آخرین بارش های شهابی امسال در شبانگاه یکشنبه 13 دی رخ می‌دهد.مهندس "مسعود عتیقی" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: بارش‌های شهابی که از رویدادهای زیبای آسمانی هستند فردا شب ساعت 22:30 دقیقه به اوج خود می‌رسند.
عتیقی با اشاره به اینکه این بارش به بارش "کوادرانتی" یا "ربعی" معروف است، افزود: کانون این بارش در بین صورت های فلکی اژدها ، هرکول و عوا (در لبه صورت فلکی عوا) قرار دارد.
وی با پیش بینی مشاهده حدود 120 شهاب در زمان اوج بارش، افزود: سرعت عبور شهاب های این بارش در جو زمین 40 کیلومتر بر ثانیه است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، خاطر نشان کرد: گمان می رود سیارک EH1 2003 عامل این بارش باشد که احتمالا زمانی از یک دنباله دار جدا شده است.
عتیقی تصریح کرد: امروزه صورت فلکی به نام کوادرانت وجود ندارد و در حقیقت نام یک ابزار قدیمی نجومی است که به این نام در غرب شناخته می شود.
وی با یادآوری اینکه رصد بارش های شهابی برای چشم انسان خطری ندارد و مشاهده شهاب ها به ابزار رصدی نیاز دارد، افزود: نور زیاد کوژ ماه کاهنده و آلودگی نوری و هوایی شهرهای بزرگی همچون تهران عامل مزاحمی برای مشاهده اکثر شهاب های هر بارش شهابی از جمله این بارش است. 


 

 

منبع:سایت هوپا